Nincs megjeleníthető tartalom

Továbblépésével Ön tudomásul veszi az Adatvédelmi szabályzatot! Az oldal sütiket használ a működés elősegítése érdekében!

BakonyiHírek.hu

Madárgaléria – Szalakótaalakúak

Populáris hír

A szalakótaalakúak (Coraciiformes) a madarak (Aves) osztályának egyik rendje, amelybe a nevet adó szalakóták, valamint a gyurgyalagok és jégmadarak tartoznak.

Gyurgyalag

Magyarországon fokozottan védett
Eszmei érték: 100.000 Ft

CSALÁD Meropidae
FAJ Merops apiaster
TESTHOSSZ 28 cm
ÉLŐHELY Nyílt területek, gyakran nagyobb folyók közelében
TOJÁSOK SZÁMA 4-7

A Gyurgyalag igen színes madár, farka és görbe csőre hosszú, rokonaitól élénksárga torokfoltja és kék hasa különbözteti meg. Rovarevő specialistaként többnyire kisebb-nagyobb szitakötőkkel, lepkékkel és sáskákkal táplálkozik. Ahogy a nevük (merops apiaster = "méhevő", "méhészmadár") is sejtetni engedi, darazsakat és méheket is fogyasztanak, némileg ellenállóak a szúrásukra, de kitépik a fullánkjukat és a méregmirigyüket, mielőtt lenyelnék őket. Röptében kapja el ebédjét, és ekkor hallatja bugyborékoló hangját is. Európába májusban érkezik, augusztus végén, szeptember elején indul útnak Észak-Afrikába és Nyugat-Ázsiába.

LAKÓHELY A gyurgyalagpár visszaérkezett a homokfalba vájt, 1-2 méter hosszú alagúthoz, melynek végén ott a költőüreg.


Búbos banka

Magyarországon védett
Eszmei érték: 50.000 Ft

CSALÁD Upupidae
FAJ Upupa epops
TESTHOSSZ 28 cm
ÉLŐHELY Szántók/fákkal tarkított füves területek
TOJÁSOK SZÁMA 5-8

A rendkívül jellegzetes, de meglehetősen félénk búbos banka szárnyain feltűnő csíkozás van, röptében nagy lepkére emlékeztet. Általában faodvakban költ. Fél az embertől nehéz jól megfigyelni. A hát és a szárnyak feketék, sűrű fehér harántsávozással. A farok fekete. A faroktollak közepén széles fehér harántsáv húzódik. A bóbita tollai rozsdavörösek, az első 4–5 toll vége fekete, a leghosszabb tollak vége fehér–fekete. Fő eledelét a rovarok képzik. Leginkább a földön keresgél, lárvákkal, sáskákkal, gilisztával, tücskökkel, cserebogárral, lótetűvel táplálkozik, amelyeket hosszú csőrével a földből is kiszed.


Szalakóta

Magyarországon fokozottan védett
Eszmei érték: 500.000 Ft

CSALÁD Coracias garrulus
FAJ Coraciidae
TESTHOSSZ 31 cm
ÉLŐHELY Nyílt területek/bozótosok/ligetek
TOJÁSOK SZÁMA 4-8

TÁPLÁLKOZÁSI SZOKÁSOK
A szalakóta nagy, erős csőrével kapja el a talajon élő rovarokat, például bogarakat és szöcskéket. Ez a madár csókányi méterű, de sokkal színesebb. Az összbenyomás alapján világoskék, barna szárnyakkal, ám röptében nagy sötétkék terület is látszik a szárnyon és a farkon. Erős, lehajló, kissé horgas végű csőre fekete. Lába sárga-okkersárga. A fiatal madár a tompa színű felnőtthöz hasonlít. A fiatalok fakóbbak zöldesebb szürke színezetűek: melle és felső középfedői barnásan futottak. Hosszabb távon lassú, de erőteljes szárnycsapásokkal egyenes vonalban halad, időnként kissé oldalra fordulva megbillenti magát. Hívó és riasztó hangja a „rak-akk”. Ha ideges „rér-ér-ér” hangon rikácsol.