Nekem a munkám egyben kikapcsolódás is…
Sporthír
Cím
A minap szembe jött velem egy kedves plakát az egyik közösségi oldalon, ami légtornára hív. Mint hozzá nem értő, azonnal számtalan kérdés jutott eszembe. Ezért a kíváncsiságtól hajtva megkerestem a hölgyet, aki ennek a tanításával foglalkozik. A helyszín egy vidéki kisváros, a résztvevők pedig nem cirkuszi légtornász tanoncok, hanem szabadidejüket kellemesen és hasznosan eltöltő emberek.
Pavlényi Enikő készséggel mesélt a munkájáról, ami számára egyben kikapcsolódás is.
Pavlényi Enikő - karikán.
Had legyek első körben konkrét, mi a légtorna?
"A Légtorna olyan mozgásforma, mely erő- és akrobatikai elemeket ötvöz, táncos mozdulatokkal, illetve szépen kitartott pózokkal. A gyakorlatok mennyezethez erősített eszközökön történnek, két fő típusa van, a karika (Aerial Hoop) és a selyem szalag (Aerial silk). Utóbbiból is megkülönböztethetünk kettőt, egyik az egyszalagos, két ponton rögzített (Aerial hammock), másik pedig a légtorna talán legnehezebb kategóriája, mikor két szál lóg lefelé, egy pontból rögzítve (Aerial Tissue)"
Hogyan szövődött bele az életedbe ez a sport?
2014-ben kezdtem, Rúdtánccal. Akkoriban még csak olyan termünk volt, ahol az volt csak lehetséges. A rúdtánc órán résztvevőkkel együtt folyamatosan fejlesztettük hajlékonyságunkat, erősítő feladatokat végeztünk, különböző trükköket, igazán nőies és látványos mozgássorokat, valamint koreográfiákat tanultunk. A légtorna mellett ezt is gyakorlom, és ilyen óráink is vannak. Légtornával 2015 nyarán kezdtem el foglalkozni, amikor új terembe költözött a Stúdió. Azonnal beleszerettem, tudtam, hogy megtaláltam azt a két sportot, amiben végül jó lehetek én is. Oktatással most, 2016. decembere óta foglalkozom, mikor is edzőm, Szép Anita felkért, óraadónak, gyerek légtornát és nyújtás órát tartani.
Pavlényi Enikő - rúdon, fotó: Pepe Heinrich | Szép Anita - rúdon. |
Mekkora az érdeklődés eziránt?
"Azt kell mondanom, hogy szerencsére egyre népszerűbb ez a sport. Mind a Rúdtánc, mind a Légtorna óráink szinte tele vannak. A lehetőségeinkhez mérten sok helyen hirdetjük magunkat, szeretnénk, hogy a gyerekek és felnőttek egyaránt megszeressék ezt a sportot."
Milyen korosztályt érdekel jobban?
"Egészen a 7 évestől vannak vendégeink az 50 évesekig. És most a Palota Pole Stúdióról beszélek. De ezek csak számok. A kor nem akadály. Nézzünk csak meg egy nemzetközi versenyt, akár egy rúdtáncban, ahol Szenior kategória is van. Csodálatos, hogy mire vagyunk képesek!"
Nemek tekintetében csak hölgyek-lányok járnak, vagy vannak fiúk-férfiak is?
"Nincs megszabva, hogy csak lányok jöhetnek. Veszprémi termünkbe, több pár is jár, illetve férfiak, fiúk is ellátogatnak hozzánk néha. Nem probléma, és nem is akadály ez, hiszen nekik másabb elemeket tanítunk, sokkal inkább szól a férfi erőről, a technikai elemekről nekik ez a sport. Szintén versenyre tudok hivatkozni, ott is van duó kategória."
Kik azok, akiknek ezt ajánlanád?
"Bátran merem ajánlani mindenkinek, aki ki szeretne próbálni egy új mozgásformát, jól szeretné magát érezni, hajlékony és erős szeretne lenni, hiszen ezek saját testsúlyos edzések is."
Mennyire igényel ez magasabb szintű hajlékonyságot,erőnlétet és adottságot?
"Különösebb előképzettséget nem igényel. Mindent az alapoktól tanítunk meg, a rendszeres járással, kitartással, itt erősödnek meg, és itt válnak hajlékonnyá/hajlékonyabbá vendégeink. Persze van olyan tanítványom is, aki már több helyen is sportol, de ez főként a kicsiknél fordul elő."
A zene mennyire társul az edzésekhez?
"A zene az edzéseken kedvcsinálónak, hangulatteremtőnek van. Persze azért nem akármilyen zenét rakunk be ( mondjuk metál zenét nem hallgatunk) de az már más, ha egy fellépésre,bemutatóra vagy versenyre készülünk. Akkor nagyon is fontos szerepe van a zenének."
Milyen eszközök szükségesek ehhez?
"Ez az anyag, amiben elvégezzük a feladatokat, egy speciális, rugalmas és nagy teherbírású anyag. Fontos, hogy megtartsa rugalmasságát, tartósak és jó ellenálló képességgel rendelkeznek."
Jelent ez a tevékenység a léleknek valamit?
"Az én lelkemnek biztosan. Megnyugtat a tudat, hogy sportolhatok, erősödök és fejlődök. Szeretem a zenét, szeretek mozogni, így nekem a munkám egyben kikapcsolódás is."
Mennyi idő után lehet a levegőben végezni a gyakorlatokat?
"Vannak kötelező elemek, melyeket jól be kell gyakorolni, hogy aztán később ebből fent ne legyen probléma, de alapvetően elég hamar, hiszen ha már az anyagba beleülünk, akkor fent vagyunk. Meg vannak határozva az elemek, hogy melyik milyen „szint”, de persze az egyént is nézzük,hogy ki-hogy tud haladni. Nincs külön kezdő,haladó óránk. Mindenkit úgy oktatunk, ahogy haladni tudunk.
Mindenkit szeretettel várunk a Palota Pole, 8100 Várpalota, Zichy u. 2. sz. alá .Valamint Szép Anita tanít még Székesfehérváron a Fly fitnessben, és Veszprémben a Nice Sport Mozgásstúdió-ban, ahol e héttől már jómagam is órákat adok majd "
Kovács Andrea
Enikő, légi könnyedséggel a levegőben.