Kékfestő - A rejtélyes színvarázsló
Populáris hír
Ennek a szép mesterségnek - amelynek utolsó képviselői ma is lenyűgöznek minket portékáikkal a vásárokon - régi hagyományai vannak.
fotó: szentendrei skanzen
Első művelői a 12-13. században kolostorokban és városokban működtek. A posztó és a vászon színezése alapos tudást követelt meg a szakemberektől, akik főleg növényi alapanyagú festékeket használtak, ritkábban földfestéket is alkalmaztak munkájuk során. A jellegzetes kék színt a csüllengből (Isatis tinctoria) nyerték, amely kereskedőkön keresztül jutott el az európai piacokra Türingiából és Franciaországból. A 16-17. században fontos változás történt: Indiából származó kék gyapotkelmék árasztották el a piacokat, ami mellett a távol-keleti országból szállított festő indigó (Indigofera tinctoria) iránt is megnőtt a kereslet. Az új alapanyag térhódítása új festő- és mintázóeljárást kívánt, ami a mesterlegények vándorlásának köszönhetően idővel Magyarországon is elterjedt. Napjainkban azok a műhelyek működnek, amelyek alkalmazkodni tudnak a korszerű igényekhez, és szintetikus festési eljárással állítják elő kelméiket.
Hogyan dolgoztak a kékfestők?
A kékfestők a vásznat először kifőzték, megszárították, majd simára mángorolták. Ezt követően kézi mintázóval szigetelő festőanyagot nyomtak a szövetre, amely alatt így festetlen maradt a kelme. Amikor megszáradt, indigócsávában kékre színezték a vászondarabot. A műveletet újabb szárítás és speciális kénsavas-sósavas fürdő követte, amely eltüntette a fedőanyagot, és a kék háttérben kirajzolódtak a fehér alapminta (a fehéren kívül gyakran piros, sárga, narancs, kék, zöld, fekete színt is előállítottak) motívumai. A keményítés után lóhajtásos mángorlóval kezelték a textilt.
forrás: turistamagazin.hu , borítókép: wikipédia
Természettel, vidéki emberekkel kapcsolatos témák, kisfilmek, hírek, a BakonyiHírek anyacégének az Útirány.hu weboldalán, facebookos közösségében valamint youtube csatornáján találhatóak.
Mi is az az Útirány.hu?
Az Útirány.hu egy alulról jövő kezdeményezés, a vidéki turizmus jegyében. Weboldalunk bővülő információkkal, és minőségi videó tartalommal rendelkezik.
Mi, az Útirány.hu csapata célul tűztük ki 2014 óta, a falusi turizmus fellendítését Magyarországon, hogy minél többen ismerhessék meg a tájaink szépségét és sokszínűségét! Ezáltal, feltérképezzük és bemutatjuk az országban található, olyan látványosságokat is amelyek egyébként nem kapnak olyan nagy publicitást ill kevésbé ismertek. Cégünk arculatát követve, feltett szándékunk minden felvitt látványosságot, szálláshelyet, eseményt kisfilmben bemutatni. Ezt lehet szponzorálni, támogató cégeink logója az adatlapon kiemelt helyen szerepel. Fontosak számunkra az ott élő emberek is, mert az emberi érték is érték. Így lett az egyik mottónk: Útirány a vidéki értékek otthona.
Webes életünk, megjelenésünk, önkormányzatok hivatalos weboldalának elkészítése, kezelése napirendszerűen szolgáltatással egészült ki a 2017-es esztendőben.
Már meglévő partnereink: Bakonybél, Sóly, Porva, Pénzesgyőr, Öskü, Bakonyszentlászló, Bakonygyirót, Fenyőfő, Szent László Turisztikai Egyesület, Bakonynána, Zichyújfalu
Tartsanak velünk!
Útirány.hu kattintson a megtekintéshez
Facebook kattintson a megtekintéshez
YouTube kattintson a megtekintéshez
Ízelítőül: