Az idősek védelmében
Hatósági hír
A rendőrség bűnmegelőzési előadói az elkövetkező hónapokban tanácsadással, médiában való megjelenéssel, fórumok szervezésével folyamatosan fel fogják hívni az időskorúak figyelmét a sértetté válás elkerülésének a lehetőségeire, különös tekintettel az árubemutatókkal egybekötött termékértékesítési tevékenységekkel összefüggő bűncselekmények megelőzését célzó magatartásformákra.
A Veszprémi Rendőrkapitányságnak vannak tapasztalatai ezen a területen. Az elmúlt évben csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indult kapitányságunkon büntetőeljárás egy 25 éves budapesti lakos és négy társa ellen.
A nyomozás adatai szerint egy 25 éves férfi az általa vezetett cég nevében, 2017. év elején egy olyan irodát nyitott Veszprémben, ahol idős személyek egészségügyi felmérését végezték. A cég munkatársai egy telefonos szolgáltatás igénybevételével kizárólag időseket kerestek fel, akiket ingyenes orvosi vizsgálatra, egészségfelmérésre hívtak. A megjelenteket biztosították arról, hogy nem termékbemutatón fognak részt venni, vásárlási kötelezettségük a felmérést, orvosi vizsgálatot követően nem is lesz. Az irodában megjelenő idős embereket regisztrálták, majd egy magát szív és érrendszeri betegségekkel foglalkozó orvosnak kiadó 46 éves budapesti férfi egészségmegőrző eszközökkel „teljes állapotfelmérést” végzett. Ezután közölte a megvizsgáltakkal, hogy olyan betegségük van, amin csak az általuk felkínált, orvosi műszerként bemutatott egészségmegőrző termékek használatával javíthatnak, melyek egyenként akár több százezer forintba is kerültek.
A gyanúsítottak közel 20 sértettet tévesztettek meg, akiknek összesen mintegy 5 millió forint kárt okoztak azzal, hogy az általuk kínált termékeket, a forgalmi értéküket többszörösen meghaladó áron adták el. A gyanúsítottak ellen csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indult nyomozás a Veszprémi Rendőrkapitányságon.
Az ismertetett módszerrel elkövetett bűncselekmény-sorozat nem elszigetelt jelenség. A csalók kezdetben autóbuszos kirándulásokat hirdettek meg hazánk szép tájaira, esetenként még a határon túlra is. A résztvevőknek ingyenes utazást, ebédet és egy ajándéktárgyat ígértek. A meghirdetett program része volt egy hangzatos „információs show” is, ami a gyakorlatban árubemutató volt. Ennek során a szervezők rendkívül eredményesen bírták rá a résztvevőket, hogy számukra teljesen felesleges termékeket vásároljanak meg, esetenként silány minőségben és tisztességtelen áron. A rendezvény jellemző eleme volt a sorsolás, mely azt a látszatot keltette, mintha az érintetteknek kedvezett volna a szerencse és ezért soha vissza nem térő alkalom adódik számukra az ajánlat elfogadásával. Akinek a borsos ár megfizetése problémát jelentett, annak hitelt is közvetítettek, azaz a vásárlót még el is adósították. Hasonló rendezvényeket szerveztek éttermekbe, művelődési házakba és más nagyobb létszámot befogadni képes intézményekbe kirándulás nélkül is.
A jogalkotó – felismerve a helyzet tarthatatlanságát – lényeges szigorításokat hozott ezen a területen. 2015. december 12–ét követően tilos az árubemutatóval egybekötött termékértékesítéshez kapcsolódóan ajándék juttatás, árengedmény, kedvezmény, vagyoni előny és ajándéksorsolás reklámja. Ugyancsak tilos az árubemutatóval egybekötött termékértékesítés során pénzügyi szolgáltatás nyújtása. 2016. január 25-ét követően az árubemutatóval egybekötött termékértékesítést végző kereskedő a fogyasztók bejelentésének intézésére, panaszainak kivizsgálására és orvoslására, valamint a fogyasztók tájékoztatása céljából köteles ügyfélszolgálat működtetéséről gondoskodni személyes, valamint írásban, telefonon és elektronikus úton történő ügyintézési lehetőséggel.
E szigorítások eredményeként a fent részletezett „klasszikus” termékbemutatók visszaszorultak, helyüket a pénzszerzés más módozatai váltották fel. Ezek közül morálisan legalávalóbb az az árubemutatóval egybekötött termékértékesítés, amelyet egészségügyi állapotfelmérésnek álcáznak a szervezők. Ennek keretében
- kifejezetten az idős korosztály tagjaiból szerveznek közönséget, akiken
- olyan készülékekkel végeznek méréseket, amelyek sem önállóan, sem egymással kombinálva nem alkalmasak orvosi diagnózis felállítására,
- külön-külön minden résztvevőt arról tájékoztatnak, hogy súlyos betegséget/betegségeket tártak fel a vizsgálat során, illetőleg azt állítják, hogy
- a gyógyulásukat elősegítő termékek rendelkezésre állnak, azok tőlük
- jelentős kedvezménnyel megvásárolhatók.
Ajánlások a bűncselekmények megelőzésére:
- Betegség, vagy bármilyen más egészségügyi probléma esetén elsősorban a háziorvosát vagy a területileg illetékes szakrendelést keresse fel!
- Amennyiben az állami egészségügy keretein kívül keresi a megoldást, akkor forduljon a már szakmai hírnevet szerzett, referenciákkal rendelkező magánorvosokhoz!
- Egészségügyi állapotfelmérés során ne vegye megfellebbezhetetlennek a diagnózist, kérjen ehhez megerősítést más szakembertől is!
- Drága terméket soha ne vásároljon hirtelen meghozott döntés alapján! Különösen tartózkodjon az olyan árengedmények igénybevételétől, amelyek azonnali vásárlásra kényszerítik!
A bélyegkép illusztráció!